Aktualności

Komunikat

Komunikat

 

Szanowni Mieszkańcy,

poniżej  przedstawiam Państwu treść pisma które skierowałam do Pana Burmistrza  UMiG Skawina   w sprawie  linii kolejowej 94  obsługiwanej od 12.12.2021. przez SKA :

 

 

  Skawina, dnia 12 grudnia 2021 r.

 

Szanowny Pan
Norbert Rzepisko
Burmistrz Miasta i Gminy                                32-050 Skawina, Rynek  1

 

 

Dotyczy:  przedłużenia trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, kursującej obecnie na trasie Kraków Podgórze - Skawina, do stacji Podbory Skawińskie.

 

W imieniu mieszkańców Borku Szlacheckiego oraz Sołectw ościennych zwracam się
z prośbą o podjęcie działań mających na celu wydłużenie trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej uruchomionej dnia 12 grudnia br. na odcinku Kraków Podgórze – Skawina do stacji Podbory Skawińskie.

 

W trakcie trwającej ponad dwa lata modernizacji linii nr 94 w Podborach Skawińskich zostały wybudowane nowe perony, podziemne przejście dla pasażerów, przebudowano nastawnię kolejową oraz co jest bardzo istotne zbudowano tor postojowy dla składów pociągów osobowych. Zmodernizowana jest też stacja pośrednia Skawina Zachodnia. Odległość kolejowa Skawina – Podbory Skawińskie to zaledwie 4 km i nie powinno mieć istotnego wpływu na wydłużenie czasu przejazdu.

 

Ograniczenie kursu pociągów na linii nr 94 z Krakowa tylko do Skawiny spotkało się
z ogromnym oburzeniem ludzi mieszkających w ościennych Sołectwach a także pracujących w zakładach pracy zlokalizowanych w jej obrębie, w strefach aktywności gospodarczej.

 

Z modernizacją przystanków kolejowych Skawina Zachodnia i Podbory Skawińskie,
a także z uruchomieniem SKA wiązano ogromne nadzieje na lepszą dostępność dojazdu
do Skawiny i do Krakowa. Fakt, że wydatkowano milionowe kwoty na modernizację,
a powstała nowa infrastruktura nie jest wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem, spotyka się z niezrozumieniem lokalnej społeczności i pracowników wielu podmiotów, zlokalizowanych w pobliżu przystanków kolejowych. Uważają, że na tym niewielkim odcinku bez konieczności dodatkowego wkładu finansowego powinniśmy zrobić wszystko, aby przywrócić ruch kolejowy do stacji Podbory Skawińskie w jak najszybszym czasie.

 

Mieszkańcy aprobują działania tutejszego urzędu dotyczące wznowienia kursowania pociągów do Oświęcimia. Na działania te potrzebne są jednak odpowiednie środki i czas na przeprowadzenie modernizacji odcinka Podbory Skawińskie – Oświęcim. Połączenie takie jest niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców Sołectw zlokalizowanych wzdłuż drogi krajowej nr 44, którzy chętnie korzystaliby z połączenia kolejowego. Wielu ludzi codziennie podróżuje do Skawiny i do Krakowa do pracy, do szkoły, lekarza itp. Droga krajowa jest ogromnie zatłoczona, przede wszystkim przez samochody z powiatu wadowickiego, którymi mieszkańcy sąsiedniego powiatu dojeżdżają do Skawiny lub przejeżdżają przez Skawinę
w kierunku Krakowa.

 

Biorąc powyższe pod uwagę ponawiam prośbę o wznowienie działań, których efektem będzie zadowolenie mieszkańców i poprawa efektywności komunikacji kolejowej.

 

 

                                                                                  Z wyrazami szacunku

                                                                                 

Janina Rączka

                                                                                  Radna Rady Miejskiej w Skawinie

                                                                                  Sołtys Borku Szlacheckiego

 

                                                                                 

 

<< Wróć do poprzedniej strony

    BRAK ZAPLANOWANYCH WYDARZEŃ W NAJBLIŻSZYM CZASIE


SUBSKRYBUJ!

Zapisz się na nasz NEWSLETTER, by być na bieżąco! Dzięki tej subskrypcji będziemy informować Cię o wszystkich ważnych sprawach i wydarzeniach w naszym sołectwie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, m.in. w celach statystycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie  Akceptuje  POLITYKA PRYWATNOŚCI
Copyright 2023 BorekSzlachecki.pl
powered by GetSimple CMS