Aktualności

Opłaty śmieciowe

Opłaty śmieciowe

Dlaczego musimy podnieść opłatę za wywóz śmieci?

Przed nami trudna i niepopularna decyzja. Musimy podnieść opłatę za wywóz śmieci. Proponujemy kwotę 25 zł za segregowane i 50 zł za odpady niesegregowane. Takie stawki wynikają z rachunku ekonomicznego całego systemu. Jest to podwyżka niezbędna i konieczna.

W przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że miasta i gminy podnoszą opłaty za wywóz śmieci. Skawiny ten problem niestety nie ominął. Już kilkaset miast i gmin w Polsce było zmuszone do podwyżki, inne przymierzają się do drastycznego podniesienia opłat za wywóz śmieci. W naszym sąsiedztwie spora część gmin była zmuszona do wprowadzenia drastycznych podwyżek, które sięgają czasami 32 zł od osoby na miesiąc. Mamy nadzieję, że proponowana stawka w naszej gminie utrzyma się przez cały 2020 rok.

“Rynek śmieciowy” został zmonopolizowany. W rejonie naszej gminy zajmuje się nim zaledwie kilka firm, które mogą swobodnie dyktować ceny. Tak wysokie podwyżki świadczonych usług przedsiębiorstwa argumentują rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, podwyżkami pensji, cen paliwa oraz koniecznością wprowadzania u siebie monitoringu lub zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do organizowanych przetargów przeważnie startuje pojedynczy oferent, który dyktuje bardzo wysokie ceny. Każdy kolejny przetarg to radykalna podwyżka. Gmina musi rozstrzygnąć przetarg, gdyż w przeciwnym razie sterty śmieci zalegną we wszystkich możliwych miejscach.

Pojawiają się głosy, że gmina powinna podnieść opłaty za wywóz śmieci do 20 zł zamiast 25 zł. Doprowadzi to do tego, że w przyszłym roku na pewno będziemy zmuszeni do kolejnej, jeszcze wyższej podwyżki. Rachunek ekonomiczny jasno to określa. Zgodnie z przepisami prawa, system gospodarowania odpadami musi być samowystarczalny. Gmina nie może zarabiać ani tracić na odbiorze śmieci. W zeszłym roku dołożyliśmy do systemu 1 mln 300 tys zł. W 2019 ta kwota będzie jeszcze wyższa. W zabudowie wielorodzinnej są takie altany śmietnikowe, gdzie firma podjeżdża codziennie, by je opróżnić. Przy stawce 20 zł na miesiąc nawet przy radykalnym obniżeniu częstotliwości odbioru odpadów, na co pozwala prawo, system się nie zbilansuje. Mamy nadzieję, że te argumenty, które podajemy w tym krótkim tekście przemówią do Państwa. 

Podwyżka na 25 zł i 50 zł jest decyzją trudną, ale konieczną, by utrzymać system gospodarowania odpadami na takim samym poziomie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

<< Wróć do poprzedniej strony

    BRAK ZAPLANOWANYCH WYDARZEŃ W NAJBLIŻSZYM CZASIE


SUBSKRYBUJ!

Zapisz się na nasz NEWSLETTER, by być na bieżąco! Dzięki tej subskrypcji będziemy informować Cię o wszystkich ważnych sprawach i wydarzeniach w naszym sołectwie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, m.in. w celach statystycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie  Akceptuje  POLITYKA PRYWATNOŚCI
Copyright 2023 BorekSzlachecki.pl
powered by GetSimple CMS