Szkoła

Historia szkoły w Borku Szlacheckim sięga połowy XX wieku. W lipcu 1948 roku gromada wiejska zakupiła od pana Edwarda Ekerta willę z przeznaczeniem na szkołę. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliona złotych. Przejęcie budynku nastąpiło po wyjeździe właścicieli 9 grudnia 1948 roku.

Rok szkolny 1949/50 zainaugurowano w zmodernizowanym budynku. Do sześcioklasowej szkoły zapisało się 80 uczniów.

Od lipca 1952 roku, dzięki elektryfikacji wsi, placówka mogła korzystać ze światła elektrycznego, natomiast na centralne ogrzewanie trzeba było poczekać jeszcze prawie dwadzieścia lat.

W roku 1966 wprowadzono w szkole ośmioklasowy system nauczania. Klasa ósma liczyła zaledwie 8 uczniów, cała szkoła 179. W budynku było sześć sal lekcyjnych oraz pracownia do zajęć praktyczno-technicznych urządzona w piwnicy.

W roku 1974 szkoła została przekształcona w filię Zbiorczej Szkoły Gminnej w Skawinie. W Borku pozostali uczniowie klas 1-4, natomiast młodzież klas 5-8 uczyła się w Skawinie. Placówka powróciła do systemu ośmioklasowego w roku 1983.

budynek-szkoly-rozbudowa

Budynek szkoły wraz z przylegającą salą gimnastyczną.

Na mocy uchwały Rady Miasta w Skawinie w roku 1997 Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe w Borku Szlacheckim zostały połączone w jedną instytucję - Zespół Placówek Oświatowych. Dwa lata później Szkole Podstawowej w Borku Szlacheckim nadano imię Jana Brzechwy.

W 1999 roku, w związku z wprowadzeniem gimnazjów, placówka została przekształcona w sześcioklasową szkołę podstawową.

W 2005 roku wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną wraz zapleczem, która służy nie tylko uczniom, ale także miejscowej społeczności.

Ze względu na trudności lokalowe w roku 2015 zapadła decyzja o rozbudowie szkoły. We wrześniu br. uczniowie ponownie zasiądą w ławkach 8 klasowej szkoły podstawowej.

    BRAK ZAPLANOWANYCH WYDARZEŃ W NAJBLIŻSZYM CZASIE


SUBSKRYBUJ!

Zapisz się na nasz NEWSLETTER, by być na bieżąco! Dzięki tej subskrypcji będziemy informować Cię o wszystkich ważnych sprawach i wydarzeniach w naszym sołectwie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, m.in. w celach statystycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie  Akceptuje  POLITYKA PRYWATNOŚCI
Copyright 2024 BorekSzlachecki.pl
powered by GetSimple CMS